Užpalių bendruomenėje jau tapo tradicija, kiekvieną rudenį švęsti rudens Lygės šventę, trumpam stabtelint prie pilnos rudens kraitės tuo metu, kai diena susilygina su naktimi, kai ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį.
Mūsų protėviai puoselėjo labai glaudų ryšį su gamta. Argi mums dabar tai nebėra svarbu? Įvairias emocijas, tikėjimo sakralumą, susiliejimą su gamta kiekvienas pergyvename savyje, skirtingai, bet tikrai kiekvienas esame gamtos vaikas.
Rudens Lygiadienis – tai susikaupimo, pabuvimo su savimi metas, kai atsikračius vidiniu balastu kaupiamos jėgos naujam startui, kuris ateis laiko ratui vėl pasisukus. Taip gyvena gamta, taip ir žmogaus gyvenimas surėdytas.
Puoselėdami senolių tradicijas, 2016 m. rugsėjo 22 dienos vakarą, entuziastai Giedrius Indrašius su žygeiviais, svečias Tomas iš Utenos, jaunieji šauliai, vadovaujami Birutės Masonienės, užpaliečiai rinkosi ant Lygamiškio ir Šeimyniškių piliakalnių, kad uždegtų Baltų vienybės ugnį. Baltų genčių (kuršių, sėlių, žemaičių, lietuvių, aukštaičių, žiemgalių) telkimasis į didelius junginius, galop į valstybę – sudėtingo ir ilgo proceso išdava, kurią lydėjo labai dažnos kovos su užpuolikais, ginant gyvybę, turtą, žemes. Susirinkę ant piliakalnių uždegėme laužus, padedami mūsų kultūros skyriaus darbuotojos Nijolės dainavome sutartines, kartu su Tomu mušėmė būgnus, žaidėme žaidimus, šokome ir smagiai palydėjome besileidžiančią saulę.


Rugsėjo 24 d. užpaliečiai ir svečiai rinkosi į tradicinę švenčių vietą miestelio centre.
Visus susirinkusius į šią gražią, jau tradicine tapusią šventę pasveikino mūsų kraštietė, Seimo narė Milda Petrauskienė, seniūnas Eugenijus Keraminas kartu pristatydamas naujai išrinktą bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ pirmininką Adomą Šimkaitį.
Mūsų gražų, bendruomenišką pasibuvimą draugėj džiugino net keli meno kolektyvai. UKC Užpalių skyriaus kanklininkų ansamblis „Pasagėlė“, vadovė Jolita Novikienė, mišrus ansamblis „Svaja“, vadovė Nijolė Navikienė, Sudeikių skyriaus kapela „Seliavytė“, vadovė Angelė Dikmonienė, „Anbo“ grupės vokalistas Rolandas su draugu.
Į savo kiemelius užeiti ir ką nors įsigyti ar pasivaišinti kvietė užpaliečių rudeninio turgaus dalyviai: Vilučių, Kaniūkų, bendruomenių žmonės, Užpalių Medžiotojų, moterų „Gero skonio“, Lions klubų nariai, individualūs amatininkai, ūkininkai.


Šventės metu visų laukė įvairios pramogos: muilo burbulų pūtimas, mestučių žaidimas, viktorinos, kiti žaidimai. Užpalių gimnazijos mokinių parlamento ir savanorių parengtas įdomus, judrus Laimės šulinio žaidimas. Eglės Jovaraitės suteikta labai maloni galimybė pajodinėti, pasivažinėti arkliais. Pagal sudarytą sutartį tarp bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektui „Judėk, kad gyventum“, grupė jaunų žmonių mokėsi Gatvės šokių, kuriuos taip pat parodė šventės metu.
Rudens Lygiadienio – Baltų vienybės dienos renginius baigėme tradiciškai sudegindami Adomo Šimkaičio sukurtą įspūdingą šiaudinę skulptūrą.
Šventę rėmė Utenos rajono savivaldybės administracija finansuojanti bendruomenės projektą „Rudens lygiadienis – Baltų vienybės diena Užpaliuose“, Utenos kultūros centras –įgarsindamas kolektyvų pasirodymus.
Smagi, jauki, bendruomeniška šventė pavyko dėka visų bendruomenės narių, kurie žodžiu, pasiūlymais, patarimais, konkrečiais darbais, dalyvavimu šventėje prisidėjo prie tradicija tapusio renginio.

Užpalių bibliotekos informacija

Nuotraukos Renos Šliogerienės

Joomla templates by a4joomla