Spausdinti

2018 10 akcijaLietuvoje pirmą kartą vyksta socialinė akcija „MISIJA: NULIS“, organizuojama Aplinkos ministerijos iniciatyva ir finansuojama ES paramos lėšomis. Bibliotekininkių kvietimu 2018 m. spalio 12 d. ji atkeliavo ir į Užpalių gimnaziją. 7 – 8 kl. mokiniai kartu su klasės vadove Aukse Žilinskiene ir mokytoja Neringa Šukiene dalyvavo susitikime su VšĮ „Žiedinė ekonomika“ nariu, aplinkos apsaugos technologijų inžinieriumi Tomu Tradišausku.
Dvi valandas trukusio užsiėmimo metu mokiniai buvo mokomi atpažinti individualų poveikį aplinkai, keisti kasdienius įpročius bei fiksuoti realią naudą. Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad nors Lietuvos gyventojams aplinkos apsauga yra svarbi, jie abejoja savo individualių pastangų poveikiu sprendžiant globalias aplinkos problemas ir kur kas rečiau nei kiti europiečiai už tai prisiima atsakomybę.

Todėl renginio dalyviai buvo raginami atkreipti dėmesį į aplinkos taršos problemas ir nebūti abejingais, nes net maži mūsų elgesio įpročių pokyčiai gali pristabdyti aplinkos taršą ir klimato kaitą. Vienas esminių šios akcijos uždavinių ir yra informuoti visuomenę apie jų kasdien vartojamų produktų, transporto, netvarių elektros prietaisų žalą, naudojamų cheminių medžiagų savybes, jų poveikį žmogui ir aplinkai, cheminių medžiagų elgseną gamtoje ir paskatinti rinktis mažiau pavojingus produktus, atpažinti buityje ir profesionalioje veikloje naudojamų pavojingų cheminių elementų etiketes, ženklinimo simbolius, rinktis draugiškesnes aplinkai transporto priemones, dažniau vaikščioti pėsčiomis, taupyti elektros energijos ir vandens išteklius, mažinti buitinių atliekų kiekį. Mokiniai buvo prašomi dalintis šia informacija ne tik su bendraamžiais, bet kalbėtis su tėvais bei kitais suaugusiais.
Antroje susitikimo dalyje mokiniai gavo užduotį, pasitarus grupėse, iškelti pagrindines problemas, su kuriomis susiduria atliekų srautas ir kokie didžiausi taršos šaltiniai. Tuomet jie turėjo pasiūlyti ir pagrįsti tų problemų sprendimo būdus. Su šia užduotimi mūsų mokiniai, net nustebindami užsiėmimo vadovą, susidorojo puikiai. Jie siūlė būdus, kaip sumažinti automobilių taršą, siekti buitinių atliekų efektyvesnio rūšiavimo bei jų kiekio mažinimo, siūlė plastikinių pakuočių atsisakymo būdus ir alternatyvas joms.
Tikime, jog šio užsiėmimo metu gautos žinios paskatins jaunuosius mūsų bendruomenės narius būti draugiškesniais savo aplinkai, atkreips dėmesį į neatsakingo vartojimo atvejus ir jų padarinius, keis jų ir juos supančių žmonių elgesį ir įpročius.