Baigėsi vasaros viešnagė. O Rudenio laiškai iš medžių lapų rašyti jaukiomis spalvomis: geltonai, rusvai, rudai, raudonai, žaliai krenta į žemę. Kvepia rudeniu.
Per užpaliečių Rudens lygiadienio šventę, kad mūsų namai vis dar kvepėtų vasara – svečiavosi linų tradicijų puoselėtoja Irena Leikauskienė ir rudens vakarus kvepiančius arbata mums siūlė žolynų ir jų produktų žinovė Aleksandra Stasytienė. Jų edukacines programas parėmė Utenos r. savivaldybės administracija.
O šventės dalyviai tuo tarpu apžiūrėjo mūsų svečio, lenkų fotografo Michalo Adamskio, kuris Užpaliuose svečiavosi 2018 metų rugsėjį fotografijų seriją „Vėl dažiausi plaukus“. Parodą mums dovanojo VšĮ „Šviesos raštas“, pagal projektą „ReziPro“. Galbūt jo fotonuotraukos truputį kitokios, nes jis mūsų kraštą, žmones, įvykius matė savo akimis, kurios pirmą sykį regėjo Šventosios slėnyje įsikūrusį miestelį. Apžiūrėti Michail Adamskio parodą „Vėl dažiausi plaukus“, galite Užpalių bibliotekoje iki 2020 m. spalio 22 dienos.
Renginyje lankytojai pasigedo tradicinio Rudeninio užpaliečių turgaus. Tokios gyvenimo realijos, saugome save ir kitus ir tikimės, kad kitais metais Rudeninis užpaliečių turgus grįš su trenksmu, papildytas naujomis idėjomis: gražesnis, spalvingesnis, kvepiantis tradicijomis. Tai mūsų šventė ir mes tai galime padaryti.


O dabar apie tai kas buvo. Facebook puslapiai mirgėjo įvairiomis šventės akimirkas įprasminančiomis nuotraukomis, įvairiais komentarais. Šiame straipsnyje aptarsiu pagrindinius šventės akcentus ir būtinai paminėsiu rėmėjus.
Šventę pradėjo mūsų Užpalių gimnazijos jaunosios muzikantės Greta Šukytė ir Medeina Maniušytė. Sveikinome jaunuosius užpaliečius, ūkininkus. Aš noriu priminti, kad pasveikinome ir jaunąjį sportininką, kartingų varžybų „Briggs station“ Italijoje pirmos ir antros vietų nugalėtoją, turintį apdovanojimų ir Lietuvoje – Tautvydą Vaškelį.
Prieš pasirodant grupei „Husarai“ nuostabią šokio kompoziciją atliko penktokė Žemyna Vaškelytė. Šventės įžangoje buvo visko džiaugsmo naujagimiais, pasididžiavimo ūkininkais, grožėjimosi jaunaisiais atlikėjais ir nuostabos jaunuoju sportininku, garsinančiu Užpalius. Tai tik įžanga po kurios nuotaikingą „Husarų“ koncertą dovanojo Žemė ūkio ministerija, pagal bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ parengtą projektą „Užpalių krašto šventė: sueikime ir bendraukime“. Po koncerto šventės dalyviai patraukė prie Šventosios upės. Atėjusius pasitiko UKC Užpalių skyriaus kanklininkų ansamblio „Pasagėlė‘ kanklininkės. Nuostabiai skambėjo jų sutartinės atliekamos ant plausto – sielių, kurį pristatė idėjos autorius Giedrius Indrašius. Tai Utenos regiono vietos veiklos grupės finansuotas vietos projektas „Šventoji jungia kaimynus“. Pagal šį projektą sutvarkyta pakrantė, pastatyta pavėsinė ir Kaniūkų paplūdimyje pastatytas lieptas. Sėkminga projekto eiga (jis dar nebaigtas) džiaugėsi mūsų viešnios iš Utenos regiono vietos veiklos grupės: Jolita Umbrasienė ir Edita Rukšytė. Prieš didyjį išbandymą – plaukimą plaustu – sieliais mūsų laukė Lidijos Galvanauskienės virta žuvienė ir Užpalių medžiotojų šiurpė, kurią tradiciškai nuostabiai skanią verda Saulius Meidus.
Skambant kanklių muzikai išlydėjome Giedriaus suburtą komandą į žygį, kuris baigėsi sėkmingai. Dabar plaustas - sieliai sandėliuojami ir laukia pavasario ir vasaros, kada galėsime pasiūlyti naują pramogą užpaliečiams ir turistams.
Rugsėjis – ypatingas mėnuo, kai žydinti vasara užleidžia vietą darganotam, bet dar šviesiam, saulėtam rudeniui. Ypač svarbi rugsėjo 21-oji, rudens lygiadienis, pasižymintis itin stipria gamtos energija. Pasisemkime iš gamtos stiprybės, pajuskime žmogų ir visatą vienijančią harmoniją.

Bibliotekininkė Vida Juškienė

Joomla templates by a4joomla