2015 11 27 turgelis1Atliekų mažinimo savaitė – Europoje jau tradicija tapusi iniciatyva, šiemet skaičiuojanti septintuosius metus. Ji skirta aukščiausiam atliekų tvarkymo prioritetui – jų susidarymo prevencijai – populiarinti ir skatinti. Šia iniciatyva siekiama skatinti visuomenę vengti atliekų susidarymo, mažinti kenksmingų medžiagų kiekį medžiagose ir produktuose, daiktus naudoti pakartotinai ar pailginti jų naudojimo laiką, šviečiama visuomenė, kaip galima keisti įpročius, atsakingiau vartoti mažinant atliekų, patenkančių į aplinką, sąvartynus, skaičių. Šiais metais pirmą kartą prie Atliekų mažinimo savaitės renginių prisideda ir Lietuva, nes, lyginant su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, mūsų šalis vis dar išlieka viena iš prasčiausiai atliekas tvarkančių valstybių.

Šiuo metu šalyje vienas gyventojas per metus išmeta 450 kilogramų atliekų, tačiau, skaičiuojama, kad išrūšiuotos atliekos sudaro tik 19 kilogramų vienam gyventojui. Didžiausia problema yra ta, kad 85 proc. atliekų, jas išrūšiavus, galėtų būti perdirbamos, tačiau dabar jos, patekusios į bendrą atliekų srautą, yra pašalinamos sąvartynuose. Suprasdama šios opios problemos svarbą ir tai, jog atsakingas vartojimas 2015 11 27 turgelis2prasideda nuo kiekvieno iš mūsų, Užpalių gimnazija nutarė palaikyti iniciatyvą ir dalyvauti Atliekų mažinimo savaitėje organizuojant „Padėvėtų rūbų turgelį“. Gimnazijos bendruomenė ir visi užpaliečiai buvo kviečiami pagal galimybes prisidėti - atnešti jiems nebereikalingus, bet tvarkingus, tinkamus dėvėti drabužius. Tokiu būdu norėjome suteikti dar nesunešiotam, bet savininkui nebetinkamam rūbui „antrą gyvenimą“. Buvo numatyta juos pardavinėti už nedidelę kainą, o surinktus pinigus panaudoti kaip pradinį įnašą kaupiant lėšas kilnojamos scenos įsigijimui, kurios mums visiems labai reikia organizuojant renginius miestelio centre.
Į kvietimą atsiliepė daugybė žmonių. Jau gerokai prieš renginį buvo sukaupta apie 425 kg drabužių, batų, žaislų. 2015 m. lapkričio 27 d. biblioteka virto turgeliu ir prisipildė prekybinio šurmulio. Vieni norėjo įsigyti, kiti tiesiog paremti, treti būtinai dalyvauti šioje iniciatyvoje. Tai buvo visai kitokia bibliotekos veikla, tačiau dėmesio sulaukta tikrai nemažiau nei per susitikimą su menininku, rašytoju ar atidarant parodą, pakvietus į spektaklį. Turgelio metu buvo surinkta 135 €. Tai tikrai svarus indėlis kaupiant lėšas bendram pirkiniui.
Tokios ir panašios visuomeninės iniciatyvos yra svarbus būdas plėsti žmonių akiratį, ugdyti sąmoningumą ir, žinoma, bendruomeniškumą. O tai, ką paliekam po savęs, turėtų rūpėti kiekvienam, nes atsakingas vartojimas teikia ne tik aplinkosauginę, bet ir ekonominę naudą. Atsakingas vartojimas, kuris padėtų mažinti atliekų kalnus sąvartynuose, yra ir tinkamas atsisveikinimas su daiktais.
Nuoširdžiai dėkojame visiems dalyvavusiems Europos atliekų mažinimo savaitėje, prisidėjusiems prie labai svarbios ir reikalingos kilnojamos scenos įsigijimo ir tikime, kad ir į kitos gražios iniciatyvos ras atgarsį užpaliečių tarpe.


Rena Šliogerienė, Vida Juškienė

Joomla templates by a4joomla