Kartu su Užpalių Kalėdinės eglės įžiebimu ir „Kalėdinio miestelio“ atidarymu baigėsi Užpalių - Mažosios kultūros sostinės 2018 oficialių renginių ciklas. Organizuodami baigiamąjį renginį, sukūrėme tikrą pasaką sau, vaikams ir savo svečiams. 
Nuo idėjos iki jos įgyvendinimo ilgas kelias, nueitas bendromis pastangomis ir geranoriškumu. Bendruomenės narė Lidija Galvanauskienė pasiūlė idėją - Kalėdinę miestelio eglę puošti mediniais žaislais. Ji parengė žaislų maketus. Balsavimo būdu buvo išrinkti gražiausi maketai, kuriuos pagamino Audrius Sirvydis. Mediena parėmė UAB „Vitula“. Bendruomenės moterys ir Užpalių gimnazijos mergaitės dažė, rišo, klijavo eglės žaisliukus. Užpalių seniūnijos seniūnas kartu su Virginijumi Keraminu pakabino elektrines girliandas ir kalėdines puošmenas į 7 metrų aukščio eglę. Jiems talkino visas būrys užpaliečių.
Už nuostabų „Kalėdinį miestelį“ nuoširdus ačiū Kaniūkų krašto bendrijai. Papuoštos Kalėdinės eglutės – mūsų stiprios bendruomenės įrodymas, net septyniolika organizacijų, įstaigų, ūkininkų prisijungė prie šios akcijos. Tai Užpalių ambulatorija, Utenos rajono savivaldybės administracijos Užpalių seniūnija, Utenos kultūros centro Užpalių skyrius, Utenos r. Užpalių gimnazija, Užpalių paštas, Kaniūkų krašto bendrija, Vilutiškių bendruomenė, IĮ „Pauleta“, UAB „Vitula, UAB „Žydroji lapė“, Užpalių medžiotojai, UAB „Utenos prekyba“, moterų klubas „Geras skonis“, JK „Ašvienių fanai“, ūkininkai Abukauskai, Užpalių Lions klubas ir Vaikų dienos centras.
„Kalėdinis miestelis“ šventiniu laikotarpiu tapo traukos centru Užpaliuose - į eglės įžiebimo šventę susirinko didelis būrys užpaliečių ir svečių. Skambant Užpalių gimnazijos mažųjų dainininkų (vadovės Nijolė Navikienė ir Ona Sirvydienė), vyresniųjų mergaičių (vadovė Alma Pūdymaitienė) atliekamoms melodijoms, Užpalių seniūnijos seniūnas Eugenijus Keraminas įžiebė Užpalių Kalėdinę eglę. Lietuvos edukologijos universiteto choras „Ave Vita“ atliko kalėdines giesmes. Gilių kava visus vaišino Juozas Rimkevičius, mažuosius šventės dalyvius saldainiais - Vilma Tarvydienė.

Nuotraukos Jono Bučelio, Irenos Slapšytės ir Tatjanos Sirvydienės.

 

Rėmėjas: Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija  

 

Mes, užpaliečiai, galime didžiuotis – mūsų istorija - kad esame karališkų valstiečių istorija, kuri lėmė mūsų likimą – įsikurti prie viduramžių kelio Vilnius – Ryga ir prie karališkojo dvaro.

Senieji sausumos keliai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje (LDK), vingiavo lyg upės, aplenkdami pelkes, kalnus ar dirbamas žemes. Prie svarbiausių vieškelių statyti specialūs kelių ženklai, kurie padėdavo keliautojams lengviau susiorientuoti. Kai buvo sudaryta prekybos sutartis su Livonija kelias pro Užpalius tapo patogiausiu keliaujant į Rygą.

Sekant istorijos pėdsakais, Užpaliuose, 2018 m. spalio 26 d. buvo pastatytos ir atidengtos viduramžių kelių rodyklės, kurių iniciatorius Giedrius Indrašius supažindino su 500 metų menančia Užpalių istorija, kada per Užpalius ėjo viduramžių kelias. Šio istorinio įvykio proga ir pastatytos viduramžių kelių rodyklės, kurių autorius Audrius Sirvydis. Bet apie viską nuo pradžios. Viskas prasidėjo orientacinėmis susigaudymo varžybomis po Užpalius. Nuorodas, orientacinėms varžyboms parengė Žygeivių būrelio vadovas Giedrius Indrašius. Nors ir negausus dalyvių būrelis, bet nuotaikingos varžybos užsitęsė net dvi valandas. Nugalėtojai ir dalyviai buvo apdovanoti prizais.
Užpaliūkštis / Augustinas Kubiliūnas/, reprezentuojantis Užpalius, kaip mažąją kultūros sostinę pakvietė idėjos autorių Giedrių Indrašių ir seniūną Eugenijų Keraminą simboliškai perkirpti virvutę. Rodiklių atidengimo proga dainavo UKC Užpalių skyriaus ansamblis „Svaja“ /vad. N. Navikienė/. Po atidengimo Užpaliūkštis pakvietė visus į koncertą – kompoziciją „Ruduo - šermukšnio bučiniai“, kuris vyko UKC Užpalių skyriuje.

Ženklo, žyminčio viduramžių kelių sankryžą, kūrimo ir pastatymo darbus rėmė Utenos r. savivaldybė, finansuodama projektą „Užpaliai - nepraeik pro šalį".

Bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ informacija

2018 10 26 rodykles UzpaliaiUžpaliai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė kartu su UKC Užpalių skyriumi 2018 m. spalio 26 d. ruošiasi istoriniam įvykiui: - Viduramžių kelio rodyklių pristatymui.
Ta proga kviečiame:
14 val. Dalyvauti dviratininkų ir pėsčiųjų orientacinėse varžybose po Užpalių miestelį. Varžybų startas prie Užpalių seniūnijos. Laukiami visi norintys geriau pažinti Užpalių miestelio praeitį ir dabartį. /vad. Giedrius Indrašius/.
16 val. Viduramžių kelio rodyklių pristatymas, orientacinių varžybų nugalėtojų apdovanojimai. /Prie Užpalių seniūnijos/.
17 val. UKC Užpalių skyriuje koncertas – kompozicija „Ruduo - šermukšnio bučiniai“.

Bendruomenė „Užpalėnų krivūlė“
UKC Užpalių skyrius

 

 

 

 

 

 

 

Tradicinė dešimtoji Rudens lygiadienio- Baltų vienybės diena prasidėjo neramiu dirsčiojimu į lietaus pritvinkusius debesis, kad tik lietus nesugadintų šventės. Ruošiantis dešimtai Rudens lygiadienio – Baltų vienybės dienai įdėta daug pastangų ir darbo kartu su partneriais, kurie prie Užpalių bendruomenės vykdomų Mažosios Lietuvos kultūros sostinės projektų prisidėjo baigiamuoju projekto „Skambančių kanklelių“ kelias per šimtmečio Lietuvą“ koncertu „Kur aisiu aisiu“. Nutilus paskutiniams kanklių garsams ir nuskambėjus lietuvių liaudies dainai atliekamai kartu su Užpalių gimnazijos roko grupe Dark Light, šventės režisierė ir scenografė Irena Leikauskienė kartu su Užpalių seniūnu Eugenijumu Keraminu pakvietė visus į tradicinį, unikalų, rudeninį užpaliečių turgų, kuriame į savo kiemelius užeiti kvietė: Vilučių, Kaniūkų bendruomenės, Užpalių gimnazijos bendruomenė, Lions Vaikų dienos centras, medžiotojų, „Gero skonio“ klubo moterys, amatininkai, ūkininkai, verslininkai. Kiemas „Ilgas lino kelias“.

 

Skaityti daugiau...

Apie Užpalius fotografijų seriją tris savaites kurė lenkų fotomenininkas Michal Adamski. Jis miestelio ir jo apylinkių išskirtinumų ieškojo, kalbindamas vietos gyventojus, dalyvaudamas privačiose šeimų ir viešose miestelio šventėse, dirbdama su Užpalių gimnazijos mokiniais. Ačiū III g klasės mokiniui Augustinui Kubiliūnui ir užpaliečiui Juozui Rinkevičiui, kurie padėjo bendrauti su mūsų svečiu.
Esame dėkingi projektui „ReziPro“, kurio tikslas - pritraukti menininkus į Lietuvos regionus, kelti jų susidomėjimą vietos tapatybėmis, kultūros, peizažo išskirtinumu, socialiniais klausimais, kasdienybe, džiaugsmais ir sunkumais. Fotografų Lietuvoje sukurti darbai ne vien leis sutelkti vietos bendruomenes ar jaunimą kūrinio vystymo procese, tačiau, tikimasi, garsins Lietuvos ir jos mažų miestelių vardus pasauliniame fotografijos meno kontekste. Projektą vykdo VšĮ Šviesos raštas - fotografijos meno populiarinimo organizacija, nuo 2004 m. rengianti fotomeno festivalį „Kaunas Photo“.
Projekto meno vadovas Mindaugas Kavaliauskas
Projekto komunikacijos vadovė Eglė Tamulynienė

2018 m. rugpjūčio 18 dieną į Užpalių miestelio centrą atėjusi kiekviena šeima su draugais ir svečiais rado ką veikti ir smagiai praleido laiką ne tik klausydami meninės programos, kurią dovanojo UKC Užpalių skyriaus mažieji atlikėjai (vad. Nijolė Navikienė), kanklininkų ansamblis „Pasagėlė“ (vad. Jolita Novikienė), Medeina Maniušytė ir Užpalių gimnazijos roko grupė Dark Light (vad. Aurelijus Janaudis), svečių Jono ir Tado duetas iš Obelių, Rokiškio r., bet ir dalyvaudami kitose veiklose: kūrybinėse dirbtuvėse „Mes spalvų ir muzikos pasaulyje“, Vilučių krašto moterų surengtame blusturgyje, apsilankydami virtualios realybės palapinėje ar linksmai leisdami laiką su Tomu iš Pokšt.
Visus šventės dalyvius sujungė lauko ir stalo žaidimai, bei susitikimai prie Bendrystės stalo.
Gandas apie Užpalius, kaip mažąją kultūros sostinę ir nuostabią Viktorijos Jovarienės „Šimto abrūsų“ menę pasklido plačiai, nes šventės metu Užpaliuose lankėsi Mototurizmo Ralio dalyviai iš visos Lietuvos: pravažiavo 40 komandų, kuriose buvo apie 200 dalyvių.
2018 m. rugsėjo 16 dieną bus lygiai metai, kai mes prisistatėme Lietuvai ir pasauliui per Tautų mugę Vilniaus katedros aikštėje, truputį nesuprasdami ko iš mūsų tikisi organizatoriai, pasitikėję bendruomene „Užpalėnų krivūlė“ ir visa Užpalių seniūnija. Dabar mes, kaip mažoji kultūros sostinė finišo tiesiojoje – sustiprėję, žinantys ko siekiame, ką galime ir ko norime.

Bendruomenės pirmininkė Vida Juškienė

Nuotraukos kunigo Jobo Bučelio ir Tatjanos Sirvydienės.

 

Prieš maždaug porą dešimtmečių Lietuvoje prasidėjęs ir pastarąjį dešimtmetį suaktyvėjęs bendruomeninių organizacijų judėjimas neaplenkė ir Užpalių. Galima manyti, kad tai svariai prisidėjo prie šiais metais miesteliui tekusio garbingo titulo – bendruomenė „Užpalėnų krivūlė“ tapo pagrindine projekto „Užpaliai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ renginių iniciatore, organizatore ir vykdytoja. Taigi kultūrinis gyvenimas Užpaliuose reikšmingai priklauso ne tik nuo to, ką pasiūlo kultūros, švietimo įstaigos, bet ir nuo pačių gyventojų iniciatyvumo, norų ir poreikių. Apskritai Užpalių kraštas pasižymi bendruomenių gausa: be „Užpalėnų krivūlės“, yra susibūrusi Kaimynų bendruomenė, Vilutiškių bendrija, Kaniūkų krašto bendrija, Užpalėnų bendrija, Užpalių „Lions“ klubas.
Dabartinis „Užpalėnų krivūlės“ tikslas – gerinti Užpalių seniūnijos gyventojų gyvenimo kokybę, skatinti bendruomeniškumą, verslumą, iniciatyvas suburiant gyventojus bendrai veiklai, kuria saugomos senosios ir kuriamos naujos tradicijos. Bendruomenei svarbu realizuoti vietinius (intelektualinius, gamtos) išteklius, skatinti svetingumą, kūrybiškai ir kokybiškai vykdyti kultūrinę, šviečiamąją, savanorišką veiklą, saugoti ir puoselėti gamtinį ir kultūrinį paveldą. Siekiama sutelkus Užpalių seniūnijos gyventojus su socialiniais partneriais kurti patrauklią gyvenimo aplinką. Šiems tikslams pasiekti svarbi užpaliečių vienybė.

Aurelijos Juškaitės ir Monikos Kubiliūnaitės​ nuotraukos

Skaityti daugiau...

Joomla templates by a4joomla