Nuo praeitų metų liepos mėnesio, kai mus pasiekė žinia, kad 2015 metais Naisiuose (Šiaulių r.) pradėtas „Mažosios Lietuvos kultūros sostinės“ projektas ir toliau vilnija per Lietuvą ir tarp dešimties Lietuvos miestelių, kurie 2018 metais pasipuoš baltomis Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių vėliavomis, pateko ir Užpaliai, praėjo devyni mėnesiai. Per šį laikotarpį mes ne tik bandėme atsakyti į klausimą, kada prasidėjo mūsų krašto ėjimas link šio tikrai garbaus ir mums labai svarbaus įvertinimo. Ar nuo 1261 metų, kai Užpaliai pirmą sykį buvo apminėti rašytiniuose šaltiniuose, o gal nuo 1792 metų, kai gavo Magdeburgo teises ir herbą, o gal aktyviai dalyvaudami pasipriešinimo kovose ar sąžiningai dirbdami savo ūkiuose, o gal atversdami dar vieną puslapį šiandienos Užpalių – kuriame yra vienintelė Utenos rajono kaimiška gimnazija, išleidusi 69 laidas. Mes dirbome, džiaugėmės ir didžiavomės, kad mūsų krašto žmonės turi galimybę dirbti įvairiose įmonėse: UAB „Vitula“, „Žydroji lapė“, „Rudoji lapė“. Turi užpaliečiai susikūrę ir nuosavų verslų: medžio apdirbimo įmonės, automobilių remonto įmonės, miško kirtimo ir priežiūros įmonė, keli šiltnamių ūkiai. Veikia keletas turizmo sodybų. Ant Šventosios kranto stovi Užpalių hidroelektrinė. Turime Užpalių krepšinio komandą, daugkartinę Lietuvos mažų miestelių lygos, čempionę ir prizininkę.

 

Didžiuojamės, kad Užpalių seniūnijoje stiprios iš tėvų paveldėtos ūkininkavimo tradicijos, kad Užpalių laukuose vis dar ganosi žmogaus pagalbininkai arkliai, o pas ūkininkę Viktoriją įrengtas Arklio muziejus. Užpaliai garsėja ir bendruomeninių organizacijų gausa: Kaimynų bendruomenė, Vilutiškių bendrija, Kaniūkų krašto bendrija, Užpalėnų bendrija, bendruomenė „Užpalėnų Krivūlė, Užpalių „Lions“ klubas.
Užpaliuose – mažojoje Lietuvos kultūros sotinėje - tęsiasi 2018 metų renginių ciklas.
Kovo 20 d. Užpalių seniūnijos gyventojai antrus metus, kai diena susilygina su naktimi, vakarėjant rinkosi į Pavasario Lygės šventę. Miestelio centre buvo pakelta Užpalių, kaip Mažosios Lietuvos kultūros sostinės, vėliava. Mažieji mūsų dainorėliai, vadovaujami UKC Užpalių skyriaus meno vadovės Nijolės Navikienės ir mokytojos Onos Sirvydienės suteikė šventei tikrai džiugią nuotaiką. Gražiai ir skoningai Užpalių gimnazijos mokinių ir bendruomenės moterų, padedamų dailės mokytojos Raimondos Sakalauskienės, išmargintuose indeliuose sužibo šimtas žvakučių, kurios susirinkusių pastangomis buvo sudėliotos į Lygiadienio ženklą. Po to gražia eisena renginio dalyviai pasiekė Užpalių dvaro kiemą, kur jų laukė jau liepsnojantis laužas, UKC Užpalių skyriaus ansamblio „Svaja“ dainos ir Žygeivių būrelio vadovas Giedrius Indrašius priminė šios šventės reikšmę, jos papročius. Užpalių dvaro, belaukiančio renovacijos, kieme šešėliuose atgijo Užpalių sakmės apie laumes ir legendos, kurias sekė Utenos POKŠT ir Švenčionėlių Lakiūtės atlikėjai. Nuoširdus ačiū POKŠT erdvės įkūrėjui Tomui Karkliniui ir jo suburtai komandai už pasakomis ir dainomis atgijusias Užpalių sakmes ir jomis pasidalinus su mūsų bendruomenę. Tikimės, kad šis pirmas bendras projektas nebus paskutinis. Po šešėlių spektaklio dangų nušvietė ateinančiam pavasariui skirtos žibintų šviesos, paleistos į dangų jaunimo rankomis.
Džiugu, kad prie bendro laužo, kurį uždegė jaunieji žygeiviai, lygiai 18 val. 15 min. kada diena susilygino su naktimi, prie garuojančio arbatos puodelio, bendruomenės bei Užpalių vaikų dienos centro moterų ir savanorių parengtų vaišių, susirinkusių žmonių šypsenos stiprino bendrystės jausmą, kad mes esame visi kartu, esame stiprūs ir, kad, būdami Mažąja Lietuvos kultūros sostine, turėsime galimybę ne tik parodyti savo krašto išskirtinumą, bet tapti dar labiau susitelkusiais ir vieningais, kuriant patrauklią aplinką gyventi ir dirbti Užpaliuose. Tikimės, kad mūsų miestelis taps dar labiau žinomas ir matomas, nes Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vardas ne tik nuveiktų darbų įvertinimas, bet ir įpareigojimas ateičiai. Nuostabi krašto gamta, Šventosios slėniai ir gamtos, kultūros paminklai nepaliks nė vieno abejingo, norėsis grįžti vėl ir vėl į Užpalius.

Nuoširdus ačiū visiems padėjusiems suorganizuoti šventę ir visiems nuo mažo iki senjoro atėjusiems į šventę ir kartu būryje sutikusiems grįžtančią šviesą ir šilumą.
Bibliotekininkės

Rėmėjas: LR Kultūros ministerijos Kultūros rėmimo fondas

 

 

 

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla