2019 m. rugsėjo 21 d. Užpalių gimnazijos mokiniai, Greta Šukytė ir Augustinas, Kubiliūnas sveikinosi su dešimtą kartą į Rudens Lygiadienio – Baltų vienybės dienos renginį, kurį garsina rudeninis užpaliečių turgus, susirinkusiais dalyviais, žiūrovais ir svečiais.
Augustinas ir Greta kvietė susirinkusius rasti laiko meilei, rasti laiko bendravimui ir rasti laiko galimybei pasidalinti viskuo, ką turime pasakyti. Todėl, kad gyvenimas matuojamas ne įkvėpimų ir iškvėpimų skaičiumi, o momentais, kai užima kvapą! Tas momentas kai užima kvapą buvo į Rudens Lygiadienio – baltų vienybės dienos šventę atvykę kartu su tėveliais patys mažiausi mūsų nuostabaus Užpalių krašto gyventojai, kuriuos daina pasveikino gimnazistė Medeina Maniušytė, o nuostabią kanklių sakmę sekė UKC Užpalių skyriaus kanklininkai (vadovė Jolita Novikienė).

(Nuotraukos Gretos Šukytės)

Užpalių seniūnijos seniūnas Eugenijus Keraminas kartu su bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ pirmininke Vida Juškiene pasveikino mažuosius užpaliečius, o tuo pačiu ir visus šventės dalyvius. Mažieji mūsų krašto gyventojai dovanų gavo minkštus žaisliukus, o tėveliai į namus parsinešė simbolinę ugnį, nes pagal senas tradicijas per Rudens lygiadienį ugnis keliauja į namų židinį, kad rūpestingų rankų globojama ir saugoma sulauktų pavasario.
Vedantiesiems priminus programą ir padėkojus rėmėjams - LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, UAB „Vitulai“, būgnai paskelbė turgaus pradžią ir kvietė kartu su liaudies dainomis, kurias atliko UKC Užpalių skyriaus mišrus ansamblis „Svaja“ (vadovė Nijolė Navikienė), pasivaikščioti po rudeninį užpaliečių turgų.
Žengti pro simbolinius Rudens lygiadienio vartus mums padėjo UKC Leliūnų skyriaus dainavimo studijos „Aušra“ vaikai. Vadovai Aušra ir Edmundas Gutauskai. Koncertas buvo nuostabus ir užburiantis, nepaisant rudeninio lietaus. Gal ir tas rudeninis lietus nebuvo toks baisus, nes susirinkusių gausa džiugino organizatorių širdis. O gal rudeninė dargana pasirodė bejėgė prieš mūsų stiprų bendruomeniškumo jausmą, o gal jaunatviškas maksimalizmas padėjo mums neišsilakstyti o iki galo pasiklausyti jungtinio dviejų roko grupių UKC „Begėdžiai“ (vadovas Rimantas Sinica) ir Užpalių gimnazijos „Dark Light“ (vadovas Aurelijus Janaudis) koncerto.
Organizatoriai - bendruomenė „Užpalėnų krivūlė“, Užpalių seniūnija, Užpalių gimnazija, Užpalių biblioteka dėkoja jauniesiems tėveliams, koncertavusiems kolektyvams ir, aišku, užpaliečių rudeninio turgaus dalyviams, kvietusiems užeiti į savo kiemelius: Užpalių, Vilučių, Kaniūkų bendruomenėms; Lions Vaikų dienos centrui; Užpalių moterų „Gero skonio“ klubui; amatininkams; ūkininkams, kurie atėjo su savo gėrybėmis norėdami parduoti, dovanoti ar pavaišinti.

(Nuotraukos Jono Bučelio ir Reginos Abukauskienės)
Šventės metu netrūko įvairių pramogų. Vyko susitikimas su pasakų personažu vilku, kurį įkūnijo Utenos A. ir M. Miškinių viešoji bibliotekos bibliotekininkė Jurga Gudelienė, buvo galima aplankyti Editos Kušleikienės žolių edukaciją, pasidaryti chna tatuiruotę su Jurgita Mažeikiene, kartu su vyžuoniškių bendrija „Vyžuona“ pinti vyžas. Užpalių gimnazijos mokiniai Augustinas Kubiliūnas, Samanta Sidabraitė, Rimgailė Geleževičiūtė, Sonata Bareikytė įkūrė vaikų kampelį, kuriame kartu su mažaisiais šventės dalyviais pūtė muilo burbulus, žaidė įvairius žaidimus, puošėsi veidelius kartu. Buvo galima aplankyti Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos stendą, kuriame savanore dirbo Monika Juškaitė ir kvietė virtualiai aplankyti Lietuvos ir Latvijos pasienio regionus /pagal Interreg Latvija – Lietuva projektą „Latvijos ir Lietuvos pasienio regiono bibliotekose bus kuriami šeimos skaitmeninių veiklų centrai“/.
Rugsėjis žymi perėjimą iš šiltojo į šaltąjį metų laikotarpį. Šis mėnuo šviesos ir tamsos pusiausvyros, susikaupimo laikas ir gyvybės centras – ugnis – iš lauko sugrįžta į namus, namų židinį, kur šildo šeimą ir yra saugoma iki pat pavasario. Lygiadienio šventės ritualai skirti tam, kad lengviau susitaikytume su besikeičiančia gyvensena, besikeičiančiu klimatu. Šventė turėjo pasibaigti Užpalių gimnazijos merginų šokiu su fakelais, kurį sukurti padėjo Kaniūkų bendruomenės laisvalaikio salės darbuotoja Rima Vigėlienė ir mokytoja Ona Sirvydienė, bei tradiciniu šiaudinių skulptūrų, kurias sukūrė mokytojų Mindaugo Gražio ir Raimondos Sakalauskienės vadovaujami gimnazistai deginimu. Bet įsismarkavęs lietus sutrukdė merginom pasipuošti Jūratės Juškienės siūtais sijonais ir gražiai pabaigti šventę. Nežiūrint į tai mes sušilome būdami kartu nuo šypsenų, gražių koncertų, bendrų veiklų ir buvimo kartu. Galime didžiuotis, kad mūsų Užpalių bendruomenė kai reikia sugeba susitelkti.
Pabaigai. Tikriausiai ne vienas pastebėjote, kad pagaliau mūsų scena jau uždengta. Dėkojame Virginijui Keraminui už jo sugaištą laiką ir pagamintas konstrukcijas scenos uždengimui.

Bibliotekininkė Vida Juškienė

Joomla templates by a4joomla