Nueinanti vasara dovanojo užpaliečiams ir miestelio svečiams daug skambių ir įspūdingų akimirkų. Žinia, kad „Skambantys kankleliai“ vėl atkeliauja į Užpalius, pasklido jau ankstyvą pavasarį, kada buvo paskelbti Lietuvos kultūros tarybos finansuoti projektai. Bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ inicijuotas projektas „XII Lietuvos kanklininkų vasaros stovykla „Skambantys kankleliai 2021“ ekspertų komisijos buvo įvertintas puikiai. Tad teliko suburti organizacinę ir kūrybinę grupes, pasiskirstyti veiklas ir kibti į darbus. Supratome, kad lengva nebus, nes situacija dėl Covid-19 pandemijos buvo labai neaiški ir neprognozuojama. Stovykla buvo planuota birželį, bet data vis keitėsi. Tačiau projekto neatsisakėme ir neprašovėme. Stovykla įvyko ir pavyko! Tad apie viską ir iš eilės...


Praeidami ar pravažiuodami pro miestelio centrinę aikštę jau nuo rugpjūčio 25-osios grožėjomis Šviečiančių kanklių parku. Instaliacijos autorė – Indrė Zabulytė, jos pasiūlyta ir įgyvendinta idėja džiugino gražiausiomis spalvomis ir įmantriomis kanklių konstrukcijomis iki pat rugsėjo 5-osios. Kad šis parkas šviestų ir džiugintų, reikėjo įdėti nemažai darbo ir išmonės. Indrei talkino šaunus savanorių būrys, jos šeima, seniūnijos darbuotojai. Visų šių žmonių pastangų dėka Užpaliai švietė, džiugino ir kvietė sustoti, atrasti ir pažinti.
Rugpjūčio 27-ąją į Užpalius sugužėjo didelis pulkas kankliuojančio, dainuojančio ir linksmo jaunimo iš Anykščių, Biržų, Pasvalio, Utenos, Panevėžio r., Klaipėdos r., Utenos ir, be abejo, šeimininkai – Užpalių „Pasagėlė“. Deja, paskutinę akimirką aplinkybės sutrukdė atvykti mūsų visų mylimai Dieveniškių „Aušrelei“, Biržų „Agluonėlai“.
Laukė trys dienos, kupinos naujų potyrių, smagių žygių, linksmų vakarojimų, staigmenų ir netikėtumų, bičiuliškų apsikabinimų, ir jos prabėgo lyg žavus mirksnis...
Pirmąją stovyklos dieną susirinkome muziejuje „Kamenyčioje“. Čia vyko vadovų sutiktuvės, juos pasveikino „Kamenyčios“ šeimininkė Viktorija Jovarienė, maestro Algirdas Vyžintas, pirmųjų „Skambančių kanklelių“ iniciatoriai Asta Motuzienė ir Vytas Jurka, Užpalių seniūnas Eugenijus Keraminas, Užpalių gimnazijos direktorius Rimantas Žvirblis, „Užpalėnų krivūlės“ pirmininkė Vida Juškienė.
Po darbingos repeticijos stovyklautojus pakvietėme į vakar edukaciją Kamenyčioje „Užpalių Lino kelias“. Muziejui kanklininkai dovanojo abrūsus, dainavo, kankliavo, žiūrėjo filmus – juos demonstravo Birutė Minutkienė ir susidomėję keliavo per Kamenyčios menes, kur jaunimą įdomiais pasakojimais užbūrė Viktorija Jovarienė ir Vida Juškienė. Pasibaigus ekskursijoms visų laukė labai skanios medžiotojų klubo „Užpaliai“ ir parduotuvės „Pauleta“ vaišės.
Vakare nuotaikingą koncertą dovanojo Užpalių gimnazijos roko grupė „Dark Light“, vadovas Aurelijus Janaudis,kuri smagiomis dainomis ir įspūdingais šviesos efektais nepaliko nei vieno abejingo!
Antroji diena „Paslaptinga Sėlių žemė“ prasidėjo bendra repeticija, o po pietų mūsų laukė pažintiniai žygiai ir edukaciniai užsiėmimai „Žygeivių slėnyje“ kartu su vadovu Giedriumi Indrašiumi. Kruopščiai suplanuotos užduotys ir veiklos vos nenuėjo veltui – prapliupusi liūtis ne tik kiekvieną išmaudė iki siūlo galo, bet ir privertė pakoreguoti dienotvarkę ir lokacijos vietą. Tačiau šios nuo mūsų nepriklausančios aplinkybės dienos nesugadino – po karštos arbatos ir skanios kareiviškos košės grįžome į mokyklą, kur laukė nuotaikingas ir išradingas „Mokslininkų šou“.
Trečioji diena „Užpaliai – nepraeik pro šalį“. Vakarėjant į šventės vietą, kurią nuostabiomis gėlių kompozicijomis papuošė Vilučių ir Kaniūkų krašto bendrijos ir „Gero skonio“ klubo moterys, rinkosi užpalėnai ir miestelio svečiai. Buvo surengtas koncertas, kurio metu nuskambėjo jungtinio kanklių orkestro, susibūrusio šios stovyklos dėka ir repetavusio tik tris dienas, paruošta programa. Koncerte dalyvavo svečiai – Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos liaudiškų šokių kolektyvas „Aušra“, vadovaujamas Astos Vaitiekūnienės, ansamblis „Šilko stygos“ (Kaunas), vadovė Laura Lukenskienė, Anykščių kultūros centro tradicinių kanklių ansamblis „Laumakė“, vadovė Asta Motuzienė ir Užpalių klebonas Jonas Bučelis. Koncertą vedė kraštietė Gražina Kadžytė, už nepriekaištingą įgarsinimą dėkojame Jorūnui ir Aurelijui Janaudžiams.
Nuskambėjo paskutinis koncerto akordas, svečių sveikinimai. Liks tik gražūs prisiminimai ir laukimas. Kitos šventės, kitų „Skambančių kanklelių“...
Nuoširdų AČIŪ tariame kiekvienam, atėjusiam į koncertą ar dalyvavusiam stovyklos veiklose ir renginiuose. AČIŪ visiems, kurie labai laukė „Skambančių kanklelių“, juk profesoriaus Algirdo Vyžinto žodžiai, kad „Užpaliai tampa Lietuvos kanklių sostine“ yra šventi ir tikri, ir jie pateisinti 100 procentų! AČIŪ kiekvienam jaunajam kanklininkui ir vadovams: Biržų „Saulės“ gimnazijos folkloro ansambliui „Saulala“, vad. Nijolė Kaulinienė, Anykščių meno mokyklos kanklių ansambliui „Nendrelė“ ir Utenos KC Užpalių skyriaus kanklininkų ansambliui „Pasagėlė“, šių kolektyvų vadovė Jolita Novikienė, Pasvalio „Svalios“ progimnazijos folkloro ansambliui „Saulutė“ ir Pasvalio r. Vaškų gimnazijos tradicinių kanklių ansambliui ir jų vadovei Astai Grigaliūnienei, Panevėžio r. muzikos mokyklos tradicinių kanklių ansambliui „Kanklytės“, vad. Loreta Venslavičienė, Klaipėdos r. Vėžaičių KC kanklininkų ansambliui „Girelė“, vad. Ramutė Pozingienė, Utenos meno mokyklos folkloro ansambliui „Sietynas“, vad. Rima Garsonienė, Biržų V. Jakubėno muzikos mokyklos folkloro ansamblio „Agluonėla“ vadovei Aušrai Trapulionytei-Butkauskienei. AČIŪ buvusių kolektyvų „Radastėlė“ (Rokiškis) ir „Obelyta“ (Kupiškis) vadovėms Emilijai Repšienei ir Danutei Boverienei – kaip miela buvo jus matyti šventėje!
Mūsų pagarba ir nuoširdi padėka savanorių komandai. Nuo šešiamečio iki septyniasdešimtmečio – kiekvieno iš Jūsų įdėto matomo ir nematomo darbo dėka „Skambantys kankleliai“ nuo pasiruošimo jiems minutės iki finalinio akordo vyko sklandžiai.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Utenos rajono savivaldybė. Rėmėjai: Užpalių labdaros ir paramos fondas, UAB „Žydroji lapė“, IĮ parduotuvė „Pauleta“, Birutės ir Rimo Sabalių ūkis, UAB „Medidomus“. Partneriai ir draugai: Užpalių seniūnija, gimnazija, biblioteka, klubas „Ašvienių fanai“, medžiotojų klubas „Užpaliai“, grilis/laužas „Ogio patiekalai“, Dariaus Maračinsko „Senoji fotografijos ateljė“. Informaciniai rėmėjai: Utenos radijas, laikraščiai „Už Palių“, „Utenos apskrities žinios“, „Utenos diena“. Dėkojame.

Bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ pirmininkė Vida Juškienė
Foto Dariaus Maračinsko

Joomla templates by a4joomla